Od poniedziałku 24 marca wracają prace związane z remontem autostrady A1 między Toruniem i Gdańskiem. W tym roku wyremontowanych zostanie 80 km trasy. Prace będą się odbywały pod ruchem, także w czasie wakacji.
Remont koncesyjnego odcinka autostrady A1 rozpoczął się w ubiegłym roku, wszystkie prace są zaplanowane na pięć lat. Roboty są prowadzone pod ruchem, dlatego dzielone są na odcinki. W ubiegłym roku, do rozpoczęcia sezonu budowlanego, wyremontowano 8 odcinków, wymieniając łącznie 54 km nawierzchni. Wraz z powrotem warunków atmosferycznych sprzyjających robotom bitumicznym, wraca także remont. Kolejny sezon prac ma się zacząć 24 marca. Potrwa do listopada.
Na ten rok zaplanowano remont 80 km jezdni. – Przeprowadzona zostanie głównie wymiana warstwy ścieralnej, częściowa wymiana warstwy wiążącej oraz wzmocnienie istniejącej konstrukcji nawierzchni, aby mogła przenieść prognozowany ruch ciężki – informuje Anna Kordecka, rzeczniczka prasowa zarządzającej autostradą spółki GTC. – Wyremontowana zostanie również nawierzchnia na łącznicach węzłów, a także nawierzchnia i wybrane budynki toalet na MOP – dodaje przedstawicielka zarządcy.
Ponieważ planowane roboty wymagają odpowiednich warunków pogodowych, do ich realizacji wykorzystywane są jedynie sezony od wiosny do jesieni, nie wyłączając wakacji, które akurat w przypadku tej trasy są okresem największego natężenia ruchu.
Żeby zminimalizować utrudnienia w ruchu remont zostały podzielony na kilka etapów. K – Prace będą prowadzone równocześnie na dwóch 6–9 km odcinkach, na których ruch będzie odbywał się jedną jezdnią. Czas trwania prac na każdym z odcinków wynosi od 5 do 7 tygodni – informuje koncesjonariusz zastrzegając, że terminowa realizacja prac będzie uzależniona od warunków atmosferycznych.
fot. GTC
W pierwszym etapie, remontowany będzie odcinek km 30+000 – 35+889 pomiędzy węzłami Swarożyn i Pelplin, na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi, a ruch będzie odbywał się dwoma pasami w kierunku Gdańska i jednym pasem w kierunku Łodzi. W tym samym czasie będzie mieć miejsce częściowe zamkniecie bramek w kierunku Gdańska na PPO Rusocin.
Gdzie prace w tym roku?Pozostałe planowane do tegorocznego remontu odcinki to:
Odcinek km 81+300 – 90+000, (pomiędzy węzłami Warlubie a Nowe Marzy), na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Nowe Marzy w kierunku Gdańska.
Odcinek km 57+300 – 65+150 (pomiędzy węzłami Kopytkowo a Warlubie), na którym remontowana będzie jezdnia w kierunku Gdańska. Dodatkowo zamknięty będzie węzła Kopytkowo w kierunku Gdańska.
Odcinek km 35+889 – 43+350 (pomiędzy węzłami Pelplin a Kopytkowo), na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Łodzi. Dodatkowo zamknięty będzie węzeł Pelplin w kierunku Łodzi oraz MOP Olsze w kierunku Łodzi.
Odcinek km 74+980 – 81+300 (pomiędzy węzłami Warlubie a Nowe Marzy), na którym zamknięta będzie jezdnia w kierunku Gdańska. Odcinek w km 43+350 – 50+600 (pomiędzy węzłami Pelplin a Kopytkowo) remont jezdni w kierunku Łodzi.
Odcinek km 81+300 – 90+000 (pomiędzy węzłami Warlubie a Nowe Marzy) remont jezdni w kierunku Łodzi z częściowym zamknięciem węzła Nowe Marzy oraz odcinek km 26+652 – 35+889 (pomiędzy węzłami Swarożyn a Pelplin) remont jezdni w kierunku Gdańska.
Odcinek km 138+500 – 145+000 (pomiędzy węzłami Turzno a Lubicz) remont jezdni w kierunku Łodzi z częściowym zamknięciem węzła Lubicz.
Odcinek km 43+350 – 50+600 (pomiędzy węzłami Pelplin a Kopytkowo remont jezdni w kierunku Gdańska oraz odcinek km 145+000 – 151+900 (pomiędzy węzłami Lubicz a Nowa Wieś), gdzie remontowana będzie jezdnia w kierunku Łodzi.
Na remontowanych odcinkach będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h.
Korytarz życia zawczasuDoświadczenia z poprzedniego sezonu wskazują, że do utrudnień, tj. zatorów związanych z remontem dochodziło głównie na dojazdach do remontowanych odcinków w okresie skumulowanych wyjazdów wakacyjnych. Zarządca autostrady apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i jazdę sprzyjającą bezpieczeństwu. Chodzi na przykład o odpowiednio wczesne tworzenie tzw. korytarza życia. Chodzi o to, by w przypadku zatorów od razu ustawiać pojazdy blisko krawędzi jezdni, w sposób umożliwiający przejazd służbom ratunkowym.
Wykonawcą remontu na zlecenie GTC jest Budimex.